FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Kroj s vestou

Mužský kroj prošel zcela opačným vývojem než kroj ženský. Zatímco ten se od konce 19. stol. zdokonaloval a rozvíjel, mužský kroj pozvolna zanikal a byl nahrazován civilním oděvem. V prvních desetiletích 20. stol. běžně oblékalo kroj již několik mužských jednotlivců. Mužský kroj se v dolních a horních chodských vesnicích nijak výrazně střihově ani složením nelišil. Jeho hlavní rozdíly spočívají ve výzdobě ručními výšivkami, které u krojů horního Chodska chybí.

Bílé punčochy

Na Chodsku se nosí bílé punčochy nad kolena, které přidržují tzv. ouvazky, aby nepadaly. Dříve se používaly i punčochy modré pro méně
slavnostní příležitosti.

Ouvazky

Dříve to byl tkaloun, kterým se punčochy přivazovaly k noze. Dnes je to pruh gumy sešitý k sobě.

Košile

Je z jemného bílého plátna, má rovný střih a rovně vsazené široké rukávy. Košili zdobí na límečku, náprsence a manžetách bohatá ruční bílá výšivka. Malý přehnutý límeček je vsazen do nabíraného průkrčníku. Zapínání drobnými porcelánovými knoflíčky je vpředu na středovém rozparku sahajícím téměř do poloviny délky košile. Náprsenka s několika řadami drobných sámků je bohatě zdobená výšivkou geometrickými a rostlinnými ornamenty: prolamováním, pavoučky, obšívanými dírkami, protože právě ona je nejvíce viditelná v nedopnuté vestě a kazajce. Rovně vsazené širší rukávy s podpažními klíny, které jsou v ramenní části nabírané, jsou zakončeny vyšívanými manžetami. Jednoduchá
křížková výšivka zdobí také náramenice. Dnes se většinou zdobí mužské košile strojovým štykováním, které je i cenově dostupnější.

Kalhoty

Dříve byly užity z přírodní jelenicové nebo levnější skopové kůže. Nyní se šijí ze žlutého dyftýnu. Sahají těsně pod kolena, kde jsou staženy tkalounem protaženým tunýlkem na konci nohavic. Dříve se používaly tzv. „ještěrky“, to jsou ozdobně vysekávané kožené řemínky. Kalhoty jsou zapínané po obou bocích v rozparcích a také na předním díle po jeho okraji zlatými knoflíky. Ve středu předního dílu je vyšit ozdobný kříž.

Vesta

Je z tmavomodrého sukna s malým stojáčkem u krku a je dokola lemovaná červeným suknem, které tvoří z lícové strany malou paspulku. Vesta je na zádech mírně projmutá, se dvěma malými šůsky. Vpředu u pasu má dvě malé kapsy ozdobené červeným suknem se zoubkováním a ruční výšivkou. Ze středu je u kapes bohatá ruční výšivka rostlinných ornamentů, stejně jako na límci a na zadním díle. Na přednici jsou po celé délce
našity lesklé mosazné knoflíky, ale zapínají se jen dva nebo tři spodní. Ostatní slouží jako ozdoba stejně jako naznačené dírky. Na levé přednici se pro ozdobu připíná barevná vyšívaná stuha ve dvou až třech kusech složených na sebe. Nejčastěji v barvě červené, žluté, zelené a bílé.

Čepice vydrovka

Je ušita ze čtyř až šesti dílů zeleného sametu s hedvábným střapcem na vrcholu (dýnka). Okraj, široký 5 a 6 cm, je lemován vydří, nebo jinou kožešinou. Přírodní kožešinu později nahradila umělá. J. Blau se zmiňuje o chodských sedlácích, kteří si při cestě do Domažlic dávali širák na spodní vydrovku. Aby jim dobře seděla na hlavě, museli si širší okraj čepice otočit dozadu. Dnes se čepice nasazuje tak, že její širší okraj je na levé straně hlavy.

Boty

Na nohy se obouvají černé střevíce, nebo i vysoké černé holínky.

Popis oblékání kroje

Nejprve si natáhneme bílé punčochy a připevníme nad koleny ouvazky. Oblečeme košili a kalhoty, které zapneme na všechny knoflíky a stejně tak zapneme košili i límeček. Na košili oblečeme vestu, zapneme spodní knoflíky a nakonec čepici a boty.

Popis údržby

Punčochy a košili vypereme v pračce na vyvářku a mírně přiškrobíme. Používáme škrob Alba efect s bělící složkou přímo do pračky, plátno je pak pěkně naškrobené a krásně bílé. Kalhoty vypereme na 40 stupňů. Pokud máme kožené, necháme vyčistit. Dříve se praly ve studené vodě, ještě mokré je vycpali senem nebo slámou pro zachování původního tvaru a sušili pomalu venku na vzduchu, aby kůže neztvrdla.

Vesta se vyvětrá a pověsí na ramínko, případně ji můžeme nechat vyčistit v čistírně.

Čepice se jen vyvětrá.

Vhodné příležitosti k použití kroje

Tento kroj se dnes obléká k folklorním vystoupením, bálům a k různým slavnostním příležitostem jako jsou křtiny, narozeniny, církevní obřady, svatby, obecní výročí apod.

Části kroje

  • bílé punčochy
  • ouvazky
  • košile
  • kalhoty
  • vesta
  • čepice vydrovka
  • černé střevíce nebo holínky