FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Kroj s modrým kabátem

Bílé punčochy

Na Chodsku se nosí bílé punčochy nad kolena, které přidržují tzv. ouvazky, aby nepadaly. Dříve se používaly i punčochy modré pro méně slavnostní příležitosti.

Ouvazky

Dříve to byl tkaloun, kterým se punčochy přivazovaly k noze. Dnes je to pruh gumy sešitý k sobě.

Košile

Je z jemného bílého plátna, má rovný střih a rovně vsazené široké rukávy. Košili zdobí na límečku, náprsence a manžetách bohatá ruční bílá výšivka. Malý přehnutý límeček je vsazen do nabíraného průkrčníku. Zapínání drobnými porcelánovými knoflíčky je vpředu na středovém rozparku sahajícím téměř do poloviny délky košile. Náprsenka s několika řadami drobných sámků je bohatě zdobená výšivkou geometrickými a rostlinnými ornamenty: prolamováním, pavoučky, obšívanými dírkami, protože právě ona je nejvíce viditelná v nedopnuté vestě a kazajce. Rovně vsazené širší rukávy s podpažními klíny, které jsou v ramenní části nabírané, jsou zakončeny vyšívanými manžetami. Jednoduchá
křížková výšivka zdobí také náramenice. Dnes se většinou zdobí mužské košile strojovým štykováním, které je i cenově dostupnější.

Kalhoty

Dříve byly ušity z přírodní jelenicové nebo levnější skopové kůže. Nyní se šijí ze žlutého dyftýnu. Sahají těsně pod kolena, kde jsou staženy tkalounem protaženým tunýlkem na konci nohavic. Dříve se používaly tzv. „ještěrky“, to jsou ozdobně vysekávané kožené řemínky. Kalhoty jsou zapínané po obou bocích v rozparcích a také na předním díle po jeho okraji zlatými knoflíky. Ve středu předního dílu je vyšit ozdobný kříž.

Vesta

Je z tmavomodrého sukna s malým stojáčkem u krku a je dokola lemovaná červeným suknem, které tvoří z lícové strany malou paspulku. Vesta je na zádech mírně projmutá, se dvěma malými šůsky. Vpředu u pasu má dvě malé kapsy ozdobené červeným suknem se zoubkováním a ruční výšivkou. Ze středu je u kapes bohatá ruční výšivka rostlinných ornamentů stejně jako na límci a na zadním díle. Na přednici jsou po celé délce našity lesklé mosazné knoflíky, ale zapínají se jen dva nebo tři spodní. Ostatní slouží jako ozdoba stejně jako dírky. Na levé přednici se pro ozdobu připíná barevná vyšívaná stuha ve dvou až třech kusech složených na sebe. Nejčastěji v barvě červené, žluté, zelené a bílé.

Modrý kabát

Říká se mu ženící, protože jej oblékal ženich a družba při svatbě, aby tvořili stejně oblečený pár. Kabát pak nosili výhradně ženatí muži ke slavnostním příležitostem. Je ušitý z tmavě modrého sukna olemovaný červenými paspulkami vyjma dolního kraje. Délka kabátu sahá až do poloviny lýtek. Má širší rukávy mírně nabírané v ramenou. U zápěstí jsou malé rozparky zapínané na dva mosazné knoflíky. Mosazné knoflíky zdobí i přednici kabátu spolu s vyšitými, ale neprostřiženými dírkami, kterých je 7 jako knoflíků. Kabát se nezapínal. Obě přednice kolem knoflíků a dírek jsou ručně vyšity květinovými ornamenty, stejně tak i zadní díl nad třemi faldy, stojatý límec a dolní okraje rukávů. Jako doplněk při svatbě se na levou stranu připíná široká mašle.

Klobouk šírák

Má nízké kulaté dýnko a širokou krempu. Je z černé plstě a černého lemování na okraji. Klobouk si poprvé nasazuje ženich a družba o svatbě k modrému ženícímu kabátu. Širokou krempu upevňují k dýnku na třech až čtyřech místech do kříže přišité černé stuhy. Dříve jej na hlavě ještě přidržovaly kožené pásky vedené pod bradou.

Boty

Na nohy se obouvají vysoké černé holínky. Výjimečně se můžou vzít i nízké černé střevíce.

Popis oblékání kroje

Nejprve si natáhneme bílé punčochy a připevníme nad koleny ouvazky. Oblečeme košili a kalhoty, které zapneme na všechny knoflíky a stejně tak zapneme košili i límeček. Na košili oblečeme vestu, zapneme spodní knoflíky a na vestu oblečeme modrý kabát. Nakonec klobouk šírák a černé holínky.

Popis údržby

Punčochy a košili vypereme v pračce na vyvářku a mírně přiškrobíme. Používáme škrob Alba efect s bělící složkou přímo do pračky, plátno je pak pěkně naškrobené a krásně bílé. Kalhoty vypereme na 40 stupňů. Pokud máme kožené, necháme vyčistit. Dříve se praly ve studené vodě, ještě mokré je vycpaly senem nebo slámou pro zachování původního tvaru a sušily pomalu venku na vzduchu, aby kůže neztvrdla.

Vesta a kabát se vyvětrají a pověsí na ramínko, případně můžeme nechat vyčistit v čistírně.

Klobouk se jen vyvětrá.

Vhodné příležitosti k použití kroje

Tento kroj se dnes obléká k folklorním vystoupením a k různým slavnostním příležitostem jako jsou křtiny, narozeniny, církevní obřady, svatby, obecní výročí apod.

Části kroje

  • bílé punčochy nad kolena
  • ouvazky
  • košile
  • kalhoty
  • vesta
  • modrý kabát
  • klobouk šírák
  • černé holínky