FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Kroj s rukávečky pro děvčátka

Tento kroj je totožný s krojem pro dospělá děvčata.

Punčochy

Dříve se nosily červené vlněné nebo polovlněné, dnes se nahradily červenými silonkami.

Spodnička

Je ušita nejčastěji z bílého plátna a v pase se upevní tkalounem, nebo na gumu. Dolní okraj může být ozdoben kraječkou nebo štykováním.

Rukávečky

Na dolním Chodsku se nosily rukávečky vpředu na zapínání ke krku, límeček je ozdoben kraječkou nebo štykováním. Rukávky jsou široké, v horní části bohatě nabírané. Dolní okraj se vykasá nad loket a k ruce přitáhne tkalounem. Okraj je opět ozdoben kraječkou nebo štykováním. Po uvázání se ozdobí červenou mašličkou. Později se tento typ rukávečků nahradil volnějším typem. Ty se oblékají přes hlavu, u oválného výstřihu a na dolním okraji rukávků jsou červeně obháčkované. Rukávky, v horní části nabírané, nejsou už tak široké. Na dolním okraji se stahují červenou mašličkou protaženou tunýlkem cca 3 cm od konce rukávků.

Sukně se živůtkem

Sukně je ušita z bavlněné látky, červené nebo jinak barevné. Svátečnější a dražší varianta je z kašmíru. Sukně je v pase naskládána a sešita se živůtkem stejné látky. Sukně se podle skladů naplizuje po celé své délce a 4 cm od dolního okraje ozdobí dvěma řadami krajek, mezi které se přišije barevná portička. Na dolním okraji je našita opět barevná portička. Sukně je zakončena nejčastěji černou sametkou.

Živůtek má hluboký výstřih a je kolem dokola ozdoben barevnou portičkou, i kolem průramků. Ve středu zad je našité srdce, taktéž z barevných portiček. Přední díl se zapíná na háčky a očka, na horním okraji je ozdoben červenou stužkou, která se ováže na mašli. Přední díly jsou opět zdobeny barevnými portami v několika řadách nebo ornamenty.

Zástěrka

Zástěrka je ušita z bavlněné nebo kašmírové látky, která má bílý podklad a je potištěna červenými a jinak barevnými květy. Může být i brokátová. Je to obdélník, který je v pase mírně naskládaný do pásku. Pásek přechází v pentle, které se na zadním díle zavazují na mašli. Zástěrka je na dolním a bočních krajích ozdobena bílou krajkou.

Šátek na hlavu

Šátek je čtvercového tvaru. Má nejčastěji bílý podklad, na kterém jsou natištěny barevné květy. Materiál je bavlna, nebo častěji kašmír. Kašmíru se na dolním Chodsku říká „týbet“.

Věneček

Je z papírových navoskovaných růžových a červených kvítků se zelenými listy a dozdobený zrcátky, dracouny a skleněnými foukanými bankami. Věneček je přišitý k černé sametce „vospánku“, dozdoben po okraji obloučky ze stříbrných foukaných korálků. Vzadu je sepnutý červenou stuhou s konci splývajícími po zádech a je doplněn „visátky“ - zavěšenými kvítky a korálky navlečenými na režných nitích. Věneček nosí děvčátka do čtrnácti let.

Šáteček do ruky

Je to čtverec, který je červeně vyšitý květy a ornamenty. Okraj je ozdoben kraječkou nebo štykováním. U svátečnějšího typu je okraj vyšit také červeně do tvaru zoubků nebo obloučků. 

Popis oblékání kroje

Nejprve si žena oblékne červené punčochy, potom spodničku, rukávečky, přes rukávečky sukni. Tu převážeme zástěrkou, kterou v zadu uvážeme na ozdobnou mašli. Rukávky přitáhneme k ruce a ozdobíme červenou pentličkou. Upravíme si vlasy a na hlavu dáme šátek, který v týle uvážeme na babku, nebo nahradíme věnečkem, který nasadíne na čelo a podél skrání jej v zadu vážeme k copu nebo drdolu. Na nohy obujeme černé střevíce. Do ruky si děvčátko vezme šáteček. Šáteček se složí na polovinu a pak ještě jedou na menší čtverec. Na konec ještě přehneme do tvaru šipky tak, že je vidět pouze výšivka. Děvče jej drží v pravé ruce za horní cíp.

Popis údržby

Punčochy vymácháme ve vlažné vodě s mýdlem nebo práškem na praní. Spodničku, šáteček do ruky a rukávečky bez červených mašliček vypereme na vyvářku. Červené obháčkování nevadí, pokud je vyšit bavlnkou Perlovkou. Ta nepouští barvu. Do praní přidáme trochu škrobu, aby byla spodnička i rukávečky mírně naškrobené a držely tvar. Můžeme pak ještě samostatně doškrobit rukávky podle vlastního uvážení, aby pěkně držely zvednuté k uším. Používáme škrob Alba efect s bělící složkou přímo do pračky, plátno je pak krásně bílé.

Sukně se pouze vyvětrá a poté se složí. Pokud nedrží naplizované faldy, opatrně je přežehlíme složené na rovné podložce z rubové strany a po vyschnutí stočíme do pevné ruličky, kterou převážeme tkalouny a zavěsíme na ramínko. Zástěrku vyvětráme, přežehlíme a složíme po délce na polovinu a pak ještě jednou. Přehneme na půl a uložíme do skříně. Pokud je zástěrka bavlněná, můžeme ji opatrně vyprat i s krajkou. Po usušení vyžehlíme a opět složíme. Šátek na hlavu, pokud je bavlněný, můžeme vyprat na 40 stupňů a vyžehlit, pokud je kašmírový, tak jen přežehlíme a složíme do skříně. Můžeme nechat čistit v čistírně. Věneček opatrně uložíme do krabičky, aby se nepomačkal.

Vhodné příležitosti k použití kroje

Tento typ chodského kroje se nosí pro běžné slavnostní příležitosti a rodinné i církevní oslavy.

Části kroje

  • červené punčochy
  • spodnička
  • rukávečky
  • sukně se živůtkem
  • zástěrka
  • bílý květovaný šátek nebo věneček
  • šáteček do ruky
  • černé střevíce