FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Kroj dětský s jupkou

Kroj je totožný s krojem dospělých žen.

Punčochy

Dříve se nosily červené vlněné nebo polovlněné, dnes se nahradily červenými silonkami.

Spodnička

Je ušita nejčastěji z bílého plátna a v pase se upevní tkalounem, nebo na gumu. Dolní okraj může být ozdoben kraječkou nebo štykováním.

Košilka nbo tílko

Bývala ušita z domácího bílého plátna s krátkými nebo dlouhými rukávy. Dnes nahradíme bavlněným tričkem nebo tílkem. Hlavním úkolem košilky bylo uchránit jupku před zašpiněním a propocením. 

Sukně se živůtkem

Sukně je ušita z barevného tištěného plátna, nebo slavnostního kašmíru. Sukně je v pase naskládaná a sešitá se živůtkem stejné látky. Sukně se podle skladů naplizuje po celé své délce a 4 cm od dolního okraje ozdobí dvěma řadami krajek, mezi které se přišije barevná portička. Na dolním okraji je našita opět barevná portička. Sukně je zakončena nejčastěji černou sametkou. Živůtek má hluboký výstřih a není zdobený. Přední díl se zapíná na háčky a očka.

Jupka

Na dolním Chodsku se nazývá flámiška, je ušita převážně ze stejného materiálu jako sukně - tvoří komplet. Má tvar jednoduchého kabátku s rukávy. Má rovný střih ke krku a sahá k pasu. Je bohatě zdobena barevnými lesklými portami. Na zadním dolním okraji vodorovně až v pěti řadách, na předním díle svisle po obou stranách zapínání také v pěti řadách. Portičkou je ozdoben i nízký stojáček jupky u krku. Rukávy jsou v ramenní části naskládané a zdvižené nad rameno. Tvar drží tvrdý balící papír, který je všitý do průramků jupky v ramenní části. Dolní okraj je zúžený a opět zdoben portičkami dokola ve třech až pěti řadách. Jupka se zapíná na lesklé barevné knoflíčky se zlatým lemováním, nebo skleněné ozdobené zlatým kováním.

Zástěrka

Zástěrka je nejčastěji ušita z plátna nebo kašmíru, který má bílý podklad a je potištěn červenými a jinak barevnými květy. Může být i z brokátu. Je to obdélník, který je v pase mírně naskládaný do pásku. Pásek přechází v pentle, které se na zadním díle váží na mašli. U brokátu se zástěrka váže do pasu obyčejným tkalounem, který je našit na přední část pásku, a je pak převázána ozdobným pantlíčkem. Zástěrka je na dolním a bočních krajích ozdobena bílou krajkou.

Pantlíček

Je to pruh vyšívané stuhy, nejčastěji na bílém podkladě, může být i žlutá nebo zelená, široká 5 cm.

Šátek na hlavu

Šátek je čtvercového tvaru. Má nejčastěji bílý podklad, na kterém jsou natištěny barevné květy. Materiál je nejčastěji kašmír nebo plátno. Kašmíru se na dolním Chodsku říká „týbet“. 

Kostěný hřeben

Je to speciální hřeben, který se dnes již nevyrábí. Později se vyráběl i z plastu. V horní části je zdoben nádhernými ornamenty. Jeho výška je cca 15 cm.

Černý šátek na hlavu

Materiálem je černý bavlněný klot o rozměru nejčastěji 120x120 cm, který je ve dvou protilehlých rozích vyšit nádhernými barevnými květy. Tyto rohy jsou také černě otřásněné. Dříve se tyto šátky vyšívaly strojově jednoduchým řetízkovým stehem, ale později si je ženy začaly vyšívat doma samy. Výšivka je provedena technikou tzv. malba jehlou do nejčastějšího vzoru červených růží, máků, bílých kopretin a žlutých klasů doplněných zelenými listy. Každá výšivka je odlišná podle fantazie vyšívačky. Jeden květ je vždy větší a druhý menší. Větší květ přijde po uvázání na záda a menší visí přes pravé rameno vpředu přes prsa.

Šáteček do ruky

Je to čtverec, který je červeně vyšitý květy a ornamenty. Okraj je ozdoben kraječkou nebo štykováním. U svátečnějšího typu je okraj vyšit také červeně do tvaru zoubků. 

Popis oblékání kroje

Nejprve si děvče oblékne červené punčochy, potom spodničku, košilku, přes košilku sukni. Tu převážeme zástěrkou, kterou v zadu uvážeme na ozdobnou mašli, nebo ji převážeme pantlíčkem. Potom se oblékne jupka. Upravíme si vlasy a na hlavu dáme bílý květovaný šátek, který v týle uvážeme na babku, nebo si vlasy upravíme v týle do pevného drdolu zapletených vlasů, zapíchneme do něj kostěný hřeben a přes něj uvážeme speciálním uzlem černý vyšívaný šátek. Na nohy obujeme černé střevíce. Do ruky si děvče vezme vyšívaný šáteček. Šáteček se složí na polovinu a pak ještě jedou na menší čtverec. Na konec ještě přehneme do tvaru šipky tak, že je vidět pouze výšivka. Děvče jej drží v pravé ruce za horní cíp.

Popis údržby

Punčochy vymácháme ve vlažné vodě s mýdlem nebo práškem na praní. Spodničku a šáteček do ruky vypereme na vyvářku. Do praní přidáme trochu škrobu, aby byla spodnička i šáteček mírně naškrobené. Používáme škrob Alba s bělící složkou přímo do pračky, plátno je pak krásně bílé.

Sukně a jupka se pouze vyvětrá a poté se složí. Pokud nedrží naplizované faldy složené, na rovné podložce je opatrně přežehlíme z rubové strany a po vyschnutí stočíme do pevné ruličky, kterou převážeme tkalouny a zavěsíme na ramínko. Jukpu vyvětráme a složíme takto: rukávy přeložíme na polovic k ramenům, přehneme přední díly přes rukávy a jeden přední díl složíme podle rukávu do zadního a druhý přeložíme přes něj. Složené uložíme do skříně. Zástěrku vyvětráme, přežehlíme a složíme po délce na polovinu a pak ještě jednou. Přehneme na půl a uložíme do skříně. Šátek na hlavu vyvětráme, jen přežehlíme a složíme do skříně. 

Vhodné příležitosti k použití kroje

Tento typ chodského kroje se nosí do kostela, může se vzít i pro běžné slavnostní příležitosti. Pokud je kroj laděn do barvy tmavě modré, fialové nebo černé, nosí se v adventu, postě, ve smutku a na pohřeb.

Části kroje

 • červené punčochy
 • spodnička
 • košilka nebo tílko
 • sukně se živůtkem
 • jupka
 • zástěrka
 • pantlíček
 • šátek na hlavu nebo věneček
 • šáteček do ruky
 • černé střevíce
 • Varianta pro děvčata starší 15 let:
 • kostěný hřeben
 • černý vyšívaný šátek na hlavu