FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Kroj dětský s rukávci, dolní Chodsko

Je to kroj podobný dospělému s rukávci, jen sukně je jiná a nenosí se lajblík.

Punčochy

Dříve se nosily červené vlněné nebo polovlněné, dnes se nahradily červenými silonkami.

Spodnička

Je ušita nejčastěji z bílého plátna a v pase se upevní tkalounem, nebo na gumu. Dolní okraj může být ozdoben kraječkou nebo štykováním.

Rukávce

Jsou ušity z bílého plátna. Je to krátká košilka zapínaná vpředu na malé knoflíčky s rovně vsazenými rukávy. U krku může být malý krajzlíček se štykováním, nebo jen malý stojáček. Na ramenou je látka zdvojena a doplněna ruční bílou křížkovou výšivkou v trojúhelníkovém tvaru, do kterého jsou všity široké rukávy. Ty jsou v ramenní části bohatě nabírané a na dolním okraji je tunýlek s tkalounem, kterým se rukáv přitáhne k ruce nad loktem. Dolní konec je ozdoben širokou bílou krajkou nebo štykováním. Rukávce jsou na tvrdo naškrobené a vytažené vysoko nad ramena. Pro děti byly rukávce trochu menší než rukávce pro dospělé.

Sukně se živůtkem

Sukně je ušita ze svátečnější látky, převážně kašmíru. Sukně je v pase naskládaná a sešitá se živůtkem stejné látky. Sukně se podle skladů naplizuje po celé své délce a 4 cm od dolního okraje ozdobí dvěma řadami krajek, mezi které se přišije barevná portička. Na dolním okraji je našita opět barevná portička. Sukně je zakončena nejčastěji černou sametkou. Živůtek má hluboký výstřih. Přední díl se zapíná na háčky a očka.

Zástěrka

Zástěrka je ušita z brokátu s barevnými květy. Je to obdélník, který je v pase mírně naskládaný do pásku. Pásek je ukončen tkalouny, kterými se zástěrka váže kolem pasu. Zástěrka je na dolním a bočních krajích ozdobena bílou krajkou.

Pantl

Je to pruh vyšívané stuhy, nejčastěji na bílém podkladě, může být i žlutá, červená nebo zelená, široká 5 cm.

Tylový šátek

Trojcípý šátek z bílého tylu, vyšívaným řetízkovým stehem do květinových ornamentů s obloučkově vykrajovanými okraji. Jeho úkolem je ochránit drahý brokátový šátek před zašpiněním. Vyšitý prostřední cíp je na zádech přes vyšitý lajblík a krajní cípy jsou vpředu na prsou překřížené a zastrčené na bocích do lajblíku. U krku je ozdoben broží.

Šátek na krk

Nejčastějším materiálem je hedvábný brokát s barevnými květy a klasy. Nejčastější rozměr je 80x80 cm, složený do trojúhelníku a u krku složen třemi sklady to tvaru harmoniky. Šátek na zádech sahá ke konci lajblíku a vpředu je složen přes sebe a sepnut ozdobnou broží nad zapínáním lajblíku a přepásán širokým pantlem. Existuje nepřeberné množství vzorových a barevných variant hedvábných šátků. Všechny mají po okrajích ručně navázané třásnění ve čtyřech barvách, zelené, bílé, modré a červené. Nové třásnění je složitě proplétané do trojúhelníčků a třásně jsou dlouhé až 15 cm. Nejčastějšími barvami šátků jsou červená, oranžová, sytě růžová, žlutá a zelená.

Černý šátek na hlavu

Materiálem je černý bavlněný klot o rozměru nejčastěji 120x120 cm, který je ve dvou protilehlých rozích vyšit nádhernými barevnými květy. Tyto rohy jsou také černě otřásněné. Dříve se tyto šátky vyšívaly strojově jednoduchým řetízkovým stehem, ale později si je ženy začaly vyšívat doma samy. Výšivka je provedena technikou tzv. malby jehlou do nejčastějšího vzoru červených růží, máků, bílých kopretin a žlutých klasů doplněných zelenými listy. Každá výšivka je odlišná podle fantazie vyšívačky. Jeden květ je vždy větší a druhý menší. Větší květ přijde po uvázání na záda a menší visí přes pravé rameno vpředu na prsou.

Kostěný hřeben

Je to speciální hřeben, který se dnes již nevyrábí. Později se vyráběl i z plastu. V horní části je zdoben nádhernými ornamenty. Jeho výška je cca 15 cm.

Věneček na hlavu

Je z papírových navoskovaných růžových a červených kvítků se zelenými listy a dozdobený zrcátky, dracouny a skleněnými foukanými bankami. Věneček je přišitý k černé sametce, „vospánku“, dozdoben po okraji obloučky ze stříbrných foukaných korálků. Vzadu je sepnutý červenou stuhou s konci splývajícími po zádech a je doplněn „visátky“ - zavěšenými kvítky a korálky navlečenými na režných nitích. Věneček nosí děvčátka do věku čtrnácti let.

Šáteček do ruky

Je to čtverec, který je červeně vyšitý květy a ornamenty. Okraj je ozdoben kraječkou nebo štykováním. U svátečnějšího typu je okraj vyšit také červeně do tvaru zoubků nebo obloučků. 

Popis oblékání kroje

Nejprve si oblékneme červené punčochy, potom spodničku, rukávce, přes rukávce sukni. Tu převážeme zástěrkou. Na krk dáme tylový šátek a přes něj brokátový šátek.  Rukávky vykasáme vysoko k uším, přitahneme k ruce a ozdobíme červenou pentličkou. Upravíme si vlasy a na hlavu dáme věneček, který nasadíne na čelo a podél skrání jej v zadu vážeme k copu nebo drdolu, nebo  vlasy upravíme v týle do pevného drdolu a zapíchneme za něj kostěný hřeben, přes který převážeme černý šátek speciálním uzlem Na nohy obujeme černé střevíce. Do ruky si děvčátko vezme šáteček. Šáteček se složí na polovinu a pak ještě jedou na menší čtverec. Na konec ještě přehneme do tvaru šipky tak, že je vidět pouze výšivka. Děvče jej drží v pravé ruce za horní cíp.

Popis údržby

Punčochy vymácháme ve vlažné vodě s mýdlem nebo práškem na praní. Spodničku, šáteček do ruky, tylový šátek a rukávce vypereme na vyvářku. Do praní přidáme trochu škrobu, aby bylo vše mírně naškrobené. Samostatně pak doškrobíme rukávy v umyvadle nebo v kbelíku, aby pěkně držely zvednuté k uším. Do škrobu přidáme trochu vody a rukávy necháme chvilku namočené. Po usušení vše pečlivě vyžehlíme a uložíme do skříně. Používáme škrob Alba efect s bělící složkou přímo do pračky, plátno je pak krásně bílé.

Sukně se pouze vyvětrá a poté se složí. Pokud nedrží naplizované faldy, opatrně je přežehlíme složené na rovné podložce z rubové strany a po vyschnutí stočíme do pevné ruličky, kterou převážeme tkalouny a zavěsíme na ramínko. Zástěrku vyvětráme, přežehlíme a složíme po délce na polovinu a pak ještě jednou. Přehneme na půl a uložíme do skříně. Šátek na krk a na hlavu jen přežehlíme a složíme do skříně. Můžeme nechat vyčistit v čistírně. Věneček opatrně uložíme do krabičky, aby se nepomačkal.

Vhodné příležitosti k použití kroje

Tento typ chodského kroje se nosí pro slavnostní příležitosti, rodinné i církevní. 

Části kroje

 • červené punčochy
 • spodnička
 • rukávce
 • tylový šátek
 • sukně se živůtkem
 • zástěrka
 • brokátový šátek na krk
 • pantl
 • věneček na hlavu
 • šáteček do ruky
 • černé střevíce
 • 2 ozdobné brože
 • spínací špendlíky
 • Varianta pro děvčátka starší 15 let:
 • kostěný hřeben
 • černý vyšívaný šátek na hlavu