FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Kroj pro kojence a batolata

Košilka

Jednoduchá kojenecká košilka, tzv. „pláštíček“, z jemného bílého plátna zavazovaná na zádech. Děti do tří let věku nosily stejné oblečení pro chlapečky i děvčátka. Košilka pro chlapečky byla  vpředu zapínaná na knoflíčky a u krku měla malý nabíraný krejzlíček, děvčátka měla nabýrané vykasané malé rukávky a u krku nařasené štykování místo límečku.

Šatečky

Je to nabíraná sukýnka do živůtku podobnému jupce. Má dlouhé rukávky, v ramenní části nabírané a vystužené do výšky. Zapínání je na zadním díle. Vpředu jsou šatečky ozdobené volánkem s malými barevnými portičkami.

Sukýnka

Sukýnka se šlemi, která byla pro obě pohlaví stejná. Nejčastěji byla šita ze vzorovaného kartounu nebo kanafasu. V pase je naskládaná do širokého pásku s rozparkem vzadu a se šlemi. Chlapci měli šle doplněné příčným pásečkem „uzdičkou“. Sukýnka byla ozdobena barevnými portičkami v několika řadách na pásku, šlích i na dolním okraji.

Čepička „Karkulka“

Tyto čepičky se šily ze tří dílů: středového pruhu a dvou postranních „líček“. Střih čepiček se nijak neměnil, ale od pol. 19. století se začaly stejně jako ostatní krojové součásti výrazně zdobit a také materiál byl nápaditější. Nejčastěji se šil z barevného brokátu, nebo i z hedvábné pantle. 

Hlavní ozdobou je skládaná hedvábná stužka na temeni. Skládané úzké hedvábné stužky zakrývají švy a je celý pošit barevnámi korálky a flitry jako lajblík u dospělé ženy. Kolem obličeje dítěte je našit nabíraný tylový kanýr provlečený na okraji červenou nebo růžovou vlnou. Čepička je podšitá bílým plátnem nebo kanafasem. Mezi vrchní materiál a podšívku se ještě vkládal balicí papír a všechny tři vrstvy se sešívaly současně, aby byly švy správně začistěné.

Peřinka

Děťátko sa zavinovalo do peřinky obdélníkového tvaru tak, že delší strany směřovaly rovně podle uší a tvořily rohy. Spodní část zakrývala holé nožičky zavinuté jen do plenek. Peřinka byla nejčastěji kanafasová. Sváteční se šily z nevolické fěrtuchové tkaniny nebo z těžkého, květy protkávaného brokátu. V nich se dítě nosilo ke křtu a celé je zakrýval velký hedvábný šátek protkávaný dracounovými květy a lemovaný dlouhými třásněmi. Peřinka se převazovala různými druhy povijanů, výjimečně hedvábnou stuhou.

Popis oblékání kroje

Pokud oblékáme šatečky, dáme děťátku nějakou bavlněnou košilku, nebo dnes bodíčko, punčocháčky a pak oblečeme šatečky, které na zadním díle zapneme. Na hlavičku dáme čepičku.

Když chceme dítě obléci do sukničky, nejprveme dáme košilku, punčocháčky a nakonec oblečeme sukničku. Na hlavu můžeme dát čepičku, šáteček nebo věneček. Záleží na věku dítěte. Čepičku do jednoho až dvou let, šáteček a věneček pro starší dvou let. Věneček i šáteček máme popsaný u dětských krojů dívčích.

Popis údržby

Košilku vyvaříme, punčošky, sukničku, šatečky a peřinku vypereme podle použitého materiálu a ostatní vyvětráme a vyžehlíme. Čepičku uložíme do krabičky a vycpeme její vnitřek, aby se nepomačkala a nezčernaly flitry a dracouny.

Vhodné příležitosti k použití kroje

Tyto kroje můžeme oblékat na jakékoliv slavnostní příležitosti.

Části kroje

  • košilka
  • šatečky
  • sukýnka
  • čepička
  • punčocháčky
  • peřinka