FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Kroj dětský s rukávci, horní Chodsko

Kroj je stejný jako dospělé ženy, rozdíl je jenom v barvě punčoch.

Punčochy

Dříve se nosily bílé vlněné nebo polovlněné, dnes se nahradily bílými silonkami.

Spodnička

Je ušita nejčastěji z bílého plátna a v pase se upevní tkalounem, nebo na gumu. Dolní okraj může být ozdoben kraječkou nebo štykováním.

Rukávce

Bílá plátěná košile se širokými rukávy, které se naškrobí a do tvrda vyžehlí. Obléká se jako „nemocniční andělíček“, zapíná se vzadu na zádech. Den před oblékáním musíme rukávce naškrobit – viz údržba.

Šněrovačka

Černá sametová vestička, na zádech vyšívaná vlnou, lemovaná červenou nebo růžovou stužkou, zdobená uprostřed zad portami a leonskými prýmky. Zapíná se vpředu na ca 4-5 háčků a oček. Na ramenou je praktické zapínání na suchý zip nebo spínací špendlíky, aby se při oblékání nepoškodily rukávce. Šněrovačka se nosí zastrkaná do sukně! Může mít na zadním díle háček, na který se zavěsí sukně.

Sukně

Je z různých lehkých materiálů - plátěná, žalínová (vlněná), saténová. Jednobarevná i se vzorem. Na zadním díle má stejné sklady jako kandůš. Na spodním lemu je zdobená dvěma řadami krajek, uprostřed taftovou stužkou. Nejobvyklejší podkladová barva sukně je červená, bílá a růžová (v praxi se ale setkáváme i s jinými barvami).

Fěrtuch

K tomuto typu kroje se obléká těžký fěrtuch (pantlíčkový nebo brokátový). Vždy respektujeme skutečnost, že délka fěrtuchu musí odpovídat délce sukně.

Pantlíček

Dlouhá vyšívaná stuha do pasu. Nejuniverzálnější barva je bílá, ale můžeme použít i jinou barvu – vždy shodně s barvou fěrtuchu, ale tak, aby vzadu na sukni tvořila kontrast (např. na červený kandůš/sukni nikdy nemůžeme použít červený pantl). Pantlíček vážeme nejprve na uzel a potom na mašli. Oba volné konce pantlíčku musí být stejně dlouhé. Pantlíček přichytíme spínacími špendlíky na bocích a v případě tance i vzadu na mašli.

Připínátko

Malá brož, kterou se sepne šátek na prsou.

Žalínový šátek na krk 

(V případě dětí není ke kroji nutný). Žalínový otřásněný šátek, který překrývá hruď a ramena může mít červenou, bílou, zelenou nebo modrou barvu (povolené jsou i další varianty, ale nejsou tolik obvyklé).

Věneček

Z papírových nebo látkových karafiátků (červených, růžových a bílých) a se zrcátky je stejný pro Horní i Dolní Chodsko. Rozdíl je ale ve způsobu nošení – na Horním Chodsku se věneček nosí po obvodu vlasového porostu. V týle je svázán červenou taftovou nebo atlasovou stuhou. Vlasy jsou v tomto případě svázány tak, aby nekoukaly ani pod věnečkem, ani nepřesahovaly přes něj. Nejvhodnější je svázat je do malého drdůlku. Na Dolním Chodsku se věneček nosí přes čelo kolem temene hlavy.

Vejskáček

Do ruky, případně do pasu (přichytit spínacím špendlíkem) patří vejskáček – bílý kapesníček s červenou výšivkou, lemovaný krajkou nebo štykováním, často obháčkovaný červenou bavlnou.

Černé střevíce

Na nohu obujeme černé střevíce.

Popis oblékání kroje

Den předem vyžehlíme rukávce.

Nejprve oblečeme punčochy a rukávce – zapínáme vzadu na zádech, často pouze spínacím špendlíkem.

Přes rukávce oblečeme šněrovačku, na ramenou zajistíme suchými zipy nebo spínacími špendlíky, vpředu zapneme.

Poté následuje sukně – sklady jsou vzadu. Rukávce i šněrovačku do sukně zastrčíme.

Na řadu přichází fěrtuch. Dbáme na správné umístění – aby seděl v pase a aby byl stejně dlouhý jako sukně.

V pase uvážeme přes fěrtuch pantlíček, který vzadu zavážeme do úhledné mašle, oba konce musí být stejně dlouhé. Na bocích upevníme spínacími špendlíky. Zajistit můžeme i mašli.

Rukávce zvedeme tak, že je cca deset centimetrů od náramenice přelomíme a vytáhneme směrem nahoru. Pevně zavážeme tkalouny.

Přes ramena přehodíme žalínový šátek – nejprve ho přeložíme napůl tak, aby jeden cíp byl delší. V místě přeložení ho nadvakrát složíme a přehodíme přes ramena tak, aby zadní cíp byl přesně uprostřed zad a aby nevykukoval spodní (rubový) díl šátku. Vpředu na prsou se nám musí sejít vzor – květy musí navazovat. Přední cípy upevníme spínacím špendlíkem a šátek na prsou ozdobíme připínátkem.

Věneček na Horním Chodsku nasazujeme po obvodu vlasového porostu, vlasy jsou svázané do drdůlku, nesmí koukat ani pod věnečkem ani přesahovat přes něj.

 

Popis údržby

Tento kroj nesmí zmoknout nebo navlhnout. Spadly by naškrobené rukávce a žalínový šátek by pustil barvu, čímž bychom ho zničili. Ani ostatním částem tohoto kroje vlhko nesvědčí.

Rukávce můžeme vyvařit a vybělit. Po usušení je rovnou uložíme, škrobíme a žehlíme až před oblékáním. Pokud jsme je používali jenom krátce, můžeme je opatrně svléknout a pověsit na ramínko do volného prostoru. Obvykle vydrží dvě použití.

Sukni nepereme, pouze vyvětráme. Pokud máme na sukni nějakou skvrnu, můžeme jí odnést do čistírny nebo jí můžeme vyprat doma v pračce, ale před tím je potřeba vypárat z ní všechny krajky a stuhy. Po vyprání znovu krajky našijeme a naskládáme faldy. Tento postup je lepší nechat na odborníkovi. Po vyvětrání sukni položíme na pevný povrch sklady nahoru. Sklady po jednom přerovnáme, aby pravidelně ležely, přežehlíme a po směru skladů sukni zarolujeme do válce. Na třech místech převážeme tkalounem a skladujeme na ležato. Vyžehlenou sukni můžeme také připnout na ramínko s klipy a pověsit do skříně.

Fěrtuchy k tomuto typu kroje se vyprat nedají. Můžeme je odnést do čistírny. Fěrtuch po použití přežehlíme horkou párou, přeložíme na osminy po délce a na polovinu po šířce. Takto ho uložíme. Nosí se s nerozžehlenými sklady.

Pantlíček také nelze vyprat, je dobré ho po použití přežehlit horkou párou, a srolovat přes čtyři prsty ruky.

Žalínový šátek můžeme rychle přemáchnout v ruce ve vlažné vodě, do které jsme přidali trochu octa a co nejrychleji usušíme – jsou velmi náchylné k pouštění barev.

Věneček uchováváme v krabici, aby se při skladování co nejméně pomačkaly látkové a papírové květy a lístečky. Před každým použitím květy a lístky narovnáme. Snažíme se věneček udržet co nejvyšší.

Vhodné příležitosti k použití kroje

Tento typ chodského kroje s rukávci se na horním Chodsku nosí pro velmi slavnostní příležitosti.

Části kroje

 • punčochy
 • spodnička
 • rukávce
 • šněrovačka
 • sukně
 • fěrtuch
 • pantlíček
 • spínací špendlíky
 • připínátko
 • žalínový šátek na krk
 • věneček
 • vejskáček
 • černé střevíce