FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
53 záznamů

Z Domažlic ke klobouku a do Kouta na Šumavě

Z Domažlic se od Dolní brány po červené vydáme kolem kostela Všech svatých do vesnice Bořice (3 km). Odtud nás cesta zavede do Zahořan (2,5 km). Od křižovatky dále putujeme po silnici po neznačené trase směrem na Kout na Šumavě. Po dvou kilometrech od Zahořan přejdeme hlavní silniční tah Domažlice-Kdyně a po 0,5 km dojdeme do Spáňova. Odtud nás žlutá značka zavede do ke glorietu - klobouku (1 km) připomínajícího husitskou bitvu. Po dalším kilometru po žluté dojdeme k pivovaru v Koutě na Šumavě. Zpět do Domažlic se dostaneme vlakem nebo autobusem.

Z Domažlic na Babylon přes akvadukt

Z domažlického náměstí (rozcestník najdeme u augustiniánského kláštera) se vydáme po zelené Chodskou ulicí ke kruhovému objezdu pod Chodským hradem. Na kruhovém objezdu zvolíme první výjezd a půjdeme pořád rovně Hruškovou ulicí směrem z Domažlic. Dále nás vede trasa po neznačené stezce podél a proti toku Zubřiny až za Havlovice (Zubřinu máme vždy po své pravé ruce od kruhového objezdu až k žel. mostu u Havlovic). Za Havlovicemi podejdeme železniční most a po přibližně 200 metrech odbočíme doprava. Po půl kilometru se dostaneme k unikátnímu akvaduktu. Za ním je vlevo železniční stanice Havlovice, odkud půjdeme po zelené až k babylonskému rybníku (2 km).

Z Domažlic na Babylon přes Vavřineček

Z domažlického náměstí (rozcestník najdeme u augustiniánského kláštera) vyjdeme po zelené značce směrem na Veselou horu (Vavřineček). Projdeme městem až k viaduktu a pokračujeme klikatící se silničkou do kopce. Na cestě mineme kapli sv. Anny (místo poslední zastávky odsouzenců před nedalekým popravištěm). Na vrcholu Veselé hory stojí bývalá zotavovna ROH a kostelík zasvěcený sv. Vavřinci. Z tohoto, pro Chody velmi významného místa, je krásný výhled do kraje. Po zelené dále pokračujeme až k rozcestí Dmout-bývalé hájovně (1,3 km). Odtud nás povede červená značka přes přírodní park Zelenov a kolem zelenovských rybníků až k železniční zastávce Babylon (4,5 km). Po dalších 800 metrech se po červené dostaneme ke vstupu přírodního koupaliště Babylon.

Z Domažlic na Baldov

Krátkou procházkou z domažlického náměstí dojdeme po zelené (rozcestník u augustiniánského kláštera na Baldovské návrší. Cestu nám zpříjemní sochařská a naučná stezka. Z památného místa husitské doby se pokocháme nádherným rozhledem do okolní krajiny.

Z Domažlic na statek a k pomníku J. S. Koziny

Z domažlického náměstí (rozcestník najdeme u augustiniánského kláštera) vede po červené turistické značce cesta západním směrem až na konec města. Po úzké silnici dojdeme mezi poli až do Újezda (4 km), kde se Kozina narodil. Na návsi se v rohovém statku nachází jeho muzeum. Z Újezda po červené dále pokračujeme na vrch Hrádek (1 km), kde kromě pomníku J. S. Koziny můžeme obdivovat nádherný výhled do krajiny.

Z Domažlic na Vavřineček (Veselá hora)

Z domažlického náměstí (rozcestník najdeme u augustiniánského kláštera) vyjdeme po zelené značce směrem na Veselou horu (Vavřineček). Projdeme městem až k viaduktu a pokračujeme klikatící se silničkou do kopce. Na cestě mineme kapli sv. Anny (místo poslední zastávky odsouzenců před nedalekým popravištěm). Na vrcholu Veselé hory stojí bývalá zotavovna ROH a kostelík zasvěcený sv. Vavřinci. Z tohoto pro Chody velmi významného místa je krásný výhled do kraje.

Z Holýšova na Krchlebské koláče a do Staňkova

Od holýšovského nádraží po zelené půjdeme až do Horní Kamenice (4 km) a k osadě Výtuň (2 km). Odbočíme doprava po modré, až dojdeme k rozcestí Holubí hlava - hájovna (2,5 km). Poté pokračujeme doleva po žluté ke zřícenině hradu Lacembok (0,5 km). Po 1,5 km dojdeme do Krchleb. Po případném občerstvení se vrátíme na začátek vesnice, abychom pokračovali po naučné stezce Po stopách Jiráskovy Lucerny přes Hlohovou (2,5 km) až do Staňkova (2 km). (Kousek před Staňkovem sejdeme z naučné stezky a odbočíme na neznačenou silničku doprava.)

Z Horšovského Týna do Domažlic

Po 1,5 km po zelené od kostela sv. Apolináře nás za Horšovským Týnem upoutá kostelík sv. Anny, ke kterému nás dovede stará alej. Zelená dále vede přes vesničky Dolní Valdorf (4 km), Němčice (1,5 km) a Dolní Baldov (2 km), odkud už to jsou jen 2 kilometry na Baldovské návrší nad Domažlicemi. Jedno z nejznámějších míst na Chodsku nám poskytne nádherný výhled do okolní krajiny. Do Domažlic jsou to odtud tři kilometry, které nám zpříjemní sochařská a naučná stezka mezi poli.

Z Horšovského Týna do Jivjan

I cesta ke keltskému skanzenu skýtá mnohá krásná a obdivuhodná místa. Po zelené se od kostela sv. Apolináře vydáme do Semošic (3,5 km). Poté přijdeme do Doubravy (3,5 km), Velkého Malahova (1 km), Bukovce (2,5 km), a k rozcestí Pod lesem (2 km). Zde odbočíme doleva a budeme poračovat po neznačené stezce přes osadu Charlottu (1 km) a Černovice (1 km). Po 1,5 km nás již uvítají Jivjany.

Z Horšovského Týna do Sedmihoří

Žlutá značka vychází od železničního nádraží v Horšovském Týně a údolím Křakovského potoka postupuje k Sedmihoří. Nejprve procházíme zámeckým parkem a po 4,5 km vstupujeme do vsi Kocourov, odtud pokračujeme do Dolního Metelska (2 km) a Křakova s opraveným kostelem (3 km). Po dalších 1,5 km se na hrázi Mířkovského rybníka dostáváme k hranicím přírodního parku Sedmihoří, kde můžeme pokračovat okruhem místní naučné stezky.

Z Chudenic k pozůstatkům hradů a zpět

Z chudenického náměstí vyjdeme po zelené a kolem rozhledny Bolfánek dorazíme do vesničky Lučice (2,5 km). Po jednom kilometru projdeme kolem chudenické bažantnice a za 1,5 km dorazíme ke zřícenině hradu Pušperk. Odtud se přibližně 200 metrů vrátíme na rozcestí a po červené pokračujeme k rozcestí Velký Kouřim (2,5 km). Po 300 metrech dojdeme k odbočce k pozůstatkům hradu Ruchomperk (150 m). Po prohlídce se vrátíme na rozcestí Velký Kouřim (0,5 km) a pokračujeme dále po žluté zpět do Chudenic přes Bezpravovice (3 km). Z Bezpravovic nás modrá značka zavede přes Bolfánek zpět do Chudenic (3 km).

Z Kdyně do Domažlic přes Brůdek a Tanaberk

Z malebného městečka Kdyně nás modrá turistická značka povede kolem železniční zastávky (1 km) na rozcestí Prapořiště (0,5 km) a vzhůru přes vrchol Čepice (1,5 km) na rozcestí pod Čepicí (0,5 km). Po 2,5 km dojdeme přes „ráj“ na poutní místo Tanaberk s barokním kostelem sv. Anny. Po dalším kilometrovém úseku nás uvítá osada Hájek. Poté následuje 1 km po rušné silnici do Brůdku, historicky velmi známém místu. Půl kilometru od vesnice dorazíme k údajně nejstaršímu svatováclavskému kostelíku na našem území. Po dalším kilometru následuje samota Studánky a poté rozcestí s odbočkou na vyhlídku Bělohradský les (0,5 km) a hospodářský dvůr s vepřínem Bělohrad (1,5 km). Poslední 2 kilometry červené značky nás zavedou na rozcestí U Štítovek, odkud pokračujeme po modré až do cíle. Přes stejnojmennou osadu a nedaleký Nový Klíčov nás značka po úzké silnici dovede až do Starého Klíčova (3,5 km). Sousední Mrákov je vzdálen také jen kilometr, poté cesta vede přes pole a kolem rybníka do Nevolic (2,5 km). Odtud jsou to pouze 2 km na domažlické náměstí.

Z Kdyně do Nové Vsi a zpět

Z kdyňského náměstí nás zelená turistická značka zavede do Brnířova (1 km). Zde se cesta stočí doprava a my za 3,5 km dojdeme do Nové Vsi. Cestou po pravé straně mineme vyhlídkovou věž. Z Nové Vsi jdeme po červené k rozcestníku Pod Čepicí (1,5 km). Odtud se přes Prapořiště vrátíme po modré zpět na kdyňské náměstí (3 km).

Z Kdyně k židovskému hřbitovu, na rozhlednu, do chodských vsí a zpět

Delší trasa nás provede krásnou přírodou Kdyňska a odhalí nám její nevšední zajímavosti. Z kdyňského náměstí se vydáme po modré do vesnice Branišov (3,5 km). Dále po modré pokračujeme přes Modlín až k modlínskému rozcestí (3,5 km), odkud nás zelená zavede až k rozcestí u židovského hřbitova. Pokračujeme dále po zelené do Libkova (1,5 km). Odtud se neznačenou cestou kolem rybníka za vsí, který budeme mít po pravé ruce, vydáme na rozhlednu Markétu (1 km, která ční nad Libkovem. K poutnímu místu Dobrá voda (2,5 km) nás od rozhledny zavede žlutá značka. Od Dobré vody pokračujeme dále po zelené až do Pocinovic (1,5 km), nejvýchodnější chodské privilegované vsi. Dále nás žlutá značka zavede do vesnice Orlovice (4 km). Z Orlovic pokračujeme lesem po červené do Šteflí (3,5 km). Po dalším kilometru dojdeme do Chodské Lhoty, další privilegované chodské vesnice. Odtud po červené pokračujeme přes Vítovky do Nové Vsi (2,5 km). Na jejím okraji odbočíme vpravo a dále následujeme zelenou značku. Po 500 metrech vlevo máme možnost vystoupat na vyhlídkovou věž. Dva kilometry na to po zelené následuje Brnířov a po 1 km nás již uvítá kdyňské náměstí.

Z Kdyně na Netřeb zpět

Z kdyňského náměstí se od penzionu Černý orel po žluté vydáme směrem na Podzámčí (2 km). Dále po žluté pokračujeme do Úlíkova (4 km). Po dalších 5 kilometrech dojde k rozcestí Netřebu a dáme se vlevo. Zřícenina hradu Netřeb je od rozcestí vzdálená přibližně 600 metrů. Na zpáteční cestě se vrátíme na rozcestí a dále pokračujeme po zelené do Úboče (1,5 km). Přes Starou Huť (1 km) se dostaneme do Nemčic (1 km), odkud je to 2,5 km na rozcestí Vejpřahy u Kdyně. Po 1,5 km po místní červené (v mapě přerušovaná) kolem kempu Kdyně - Hájovna ke kdyňskému koupališti. Po místní komunikaci se dostaneme zpět na kdyňské náměstí (2 km).

Z Kdyně přes Kout na Šumavě, Rýzmberk a zpět

Od železniční stanice ve Kdyni nás do Prapořiště (0,5 km) povede zelená značka. Po 2 km následuje Starec a pak už Kout na Šumavě s věhlasným pivovarem (4 km). Po žluté můžeme odbočit ke glorietu (1 km) připomínající husitskou bitvu z roku 1431, abychom se pak opět vrátili k zelené turistické značce, která nás dovede přes hlavní silniční tah a osadu Starý Dvůr ke zřícenině hradu Rýzmberk (4 km). Na okraj vesničky Podzámčí (0,5 km) dojdeme ještě po zelené. Zpátky do Kdyně (2 km) pak pokračujeme po žluté.

Z kdyňské Hájovny na Nový Herštejn, Rýzmberk a zpět

Od kdyňského koupaliště či kempu Hájovna se po místní červené pustíme do kopce podél serpentin. Po 1,5 km dojdeme na rozcestí Vejpřahy, odkud pokračujeme po turistické červené ke zřícenině hradu Nový Herštejn (1 km). Po prohlídce zříceniny se vrátíme cca 400 metrů po červené a dále pokračujeme směrem na hradiště Příkopy (1 km) a Podzámčí (2,5 km). Ke zřícenině hradu Rýzmberk (0,5 km) vystoupáme po zelené značce, po které se na okraj vesničky Podzámčí také vrátíme. Zpátky do Kdyně (2 km) pak pokračujeme po žluté.

Z Klenčí pod Čerchovem na Starý Herštejn

Klenčí pod Čerchovem je usazené v kopci, tudíž již od železniční zastávky budeme přes náměstí až k rozcestí (1 km) po modré stoupat. Po modré ještě dojdeme k rozcestí Pod Sádkem (2,5 km). Odtud nás již povede červená k rozcestí Pod Haltravou (0,6 km). Přes Haltravu (0,8 km) a Škarmanku (1,5 km) dojdeme k Velké skále (1,3 km). Po červené dále pokračujeme k Malé skále (0,5 km), přehoupneme se přes Vranovské sedlo (0,9 km), abychom za další 1 km došli k odbočce na Starý Herštejn. Ten je odsud vzdálen 100 metrů.

Z Klenčí pod Čerchovem na Starý Herštejn, Pivoň a zpět

Od železniční stanice v Klenčí se vydáme po modré k rozcestí Pod Sádkem (4 km). Přes pásmo Haltravy se po červené doprava dostaneme až ke zřícenině hradu Starý Herštejn. Odtud se vrátíme k rozcestí Vranovské sedlo a dále budeme pokračovat po zelené k Pivoni (3,5 km). Z Pivoně nás zelená zavede do Postřekova (7,5 km), kde budeme následovat silniční ukazatel do Klenčí (2,5 km).

Z Pelech na Babylon

Ze vsi se vydáme neznačenou silničkou směrem na blízkou Pasečnici (1,5 km). Zde po zelené dojdeme k skalní sluji Salka (1 km) a odtud dále po žluté přes Starou Huť (500 m) až na Babylon (2,5 km). Z Babylonu se budeme vracet po červené směrem k rozcestníku Dmout - bývalá hájovna (3,5 km). Zde odbočíme doprava a po zelené dojdeme na Pasečnici (3 km). Zpět na Pelechy je to opět 1,5 km.