FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
12 záznamů

Chodov - pramen Pitná

Pramen se nachází při cestě z Capartic na vrchol Čerchov po zelené turistické značce, vlevo u cesty mezi rozcestím Pod Čerchovem a vrcholem. Pramen byl upraven v roce 2000 Klubem českých turistů Domažlice.

Kdyně - pramen bez jména

Místní vodní zdroj.

Kdyně - pramen řeky Kouby

Silný a výrazný pramen řeky Kouby, která z tohoto mísa teče směrem ke státní hranici s Německou spolkovou republikou, kde se po 51 km své cesty v německém městě Cham vlévá do řeky Regen. Pramen je obtížně přístupný, nachází se uprostřed obhospodařovaného pole nedaleko osady Vítovky, pět kilometrů jižně od města Kdyně. Zhruba 400 m od pramene prochází červeně značená stezka Klubu českých turistů.

Kdyně - pramen říčky Andělice

Pramen říčky, která počíná svůj tok na úbočí Čertova vrchu v Korábské vrchovině, u vesničky Branišov nedaleko města Kdyně. Pramen je částečně upraven a označen. 40 metrů od pramene se nachází nově postavená kaple. Místem prochází modře značená turistická stezka.

Mnichov - pramen potoka Pivoňka

Potok Pivoňka pramení severně od vrchu Starý Herštejn v nadmořské výšce 769 m n. m. Pramen je označen kamenným korytem, dřevěnou cedulí s nápisem Pivoňka. Pramen není snadné najít, nevede k němu žádná cesta a a jít proti proudu potoka Pivoňka také nemusí znamenat jeho nalezení, protože celá oblast je podmáčená a je možné zde nalézt další náznaky pramenů. Pramen naleznete, pokud se vydáte na západ od silnice nad Vranovem po zpevněné lesní cestě, poté zabočíte doleva na jihozápad a poté doprava na západ na nezpevněnou cestu, u které již leží pramen.

Pasečnice - pramen bez jména

Místní vodní zdroj.

Pec - pramen

Zdroj se nachází přímo u cesty s modrým značením z Pece na Čerchov. Voda pak odtéká po pár metrech do malé tůňky.

Pelechy - pramen řeky Zubřiny

Zubřina teče mírným tempem k severovýchodu, její úzké koryto meandruje lučinatou krajinou. Protéká Domažlicemi, Osvračínem a těsně před Staňkovem ústí zprava do Radbuzy. Celková délka je 23,5 km. Pro vodáky je sjízdná jen dolní část toku po silnějších deštích, ale koryto i břehy jsou zarostlé, několik jezů je potřeba přenášet. Plavba není náročná na techniku, ale spíše namáhavá vzhledem k zarostlému korytu a přenášení jezů. Doporučený typ lodi je kajak.

Postřekov - Nuzarovský dolní pramen

Pramen těsně u silnice z Nového Kramolína. Nad původními schody ze zaniklé vesnice Nuzarov byl vystavěn zajištěný domeček, z jeho zdi trčí nerezový chrlič vody.

Tip na výlet

Rybník - pramen řeky Radbuzy

Řeka Radbuza pramení na západním svahu Pivoňských hor nedaleko křižovatky Liščí domky v nadmořské výšce 689 m n. m. Pramen s odpočívadlem je od křižovatky Liščí domky vzdálen přibližně 500 m a trasa k němu je značena jak od tohoho rozcestí, tak od vsi Závist. Radbuza protéká obec Rybník a dále pokračuje na sever úzkým údolím ke vsi Smolov. V Chodské pahorkatině u Bělé nad Radbuzou se stáčí k východu a poté na jihovýchod k Horšovskému Týnu. Dále pokračuje na severovýchod přes Staňkov, Holýšov, Stod a Dobřany až do Plzně, kde ve Štruncových sadech ústí zprava do řeky Mže. Spolu s Mží, Úslavou a Úhlavou vytváří Radbuza řeku Berounku. Radbuza je spolu se Mží hydrologicky a vodohospodářsky nejvýznamnější řekou Českého lesa.

Rybník - pramen řeky Schwarzach

Řeka Schwarzach pramení na západním svahu Pivoňských hor nedaleko křižovatky Liščí domky v nadmořské výšce 654 m n. m. Tok je na českém území pojmenován Nemanický potok. Pramen je vzdálen pouhých 400 metrů od pramene řeky Radbuzy. Mezi těmito dvěma prameny vede hlavní evropské rozvodí. Řeka Radbuza je přítokem Berounky / Vltavy / Labe a následně se vlévá do Baltského moře. zatímco Nemanický potok / řeka Schwarzach je přítokem řeky Náby (Naab) / Dunaje a vlévá se do Černého moře.

Švihov - pramen

Pramen bezejmenného přítoku nevábně vypadajícího rybníčku v obci Lhovice.