FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

Tip na výlet

Holýšov - Dům dějin Holýšovska

Dům dějin Holýšovska se nachází v historickém statku čp. 18 na náměstí 5. května v Holýšově. Statek čp. 18 byl prohlášen nemovitou kulturní památkou. Většina staveb v areálu statku pochází z 19. a první třetiny 20. století. Nejstarší dochovanou stavbou statku je sýpka, která byla postavena před rokem 1800. Historie statku je ovšem mnohem starší.

V Domě dějin Holýšovska si můžete prohlédnou stálou expozici, která je věnována historii Holýšova a historii Holýšova za druhé světové války. Průvodcem po expozici je malý chlapec Johann, který zde na statku opravdu v minulosti žil a zažil zde překotnou historii 1. poloviny 20. století.

V expozici si dále prohlédnete výrobky holýšovské sklárny na tabulové sklo firmy "Andreas Ziegler´s Sohn", která na konci 19. století a na počátku 20. století byla jedinou svého druhu co do velikosti v Rakousku – Uhersku. V Domě dějin Holýšovska naleznete zařízenou domácnost a školu z 30. a 40. let 20. století. V expozici jsou vystaveny i školní pomůcky, které používaly děti v první polovině 20. století.

Z klidné ulice, kde jsou umístěny předměty každodenní potřeby, se přesunete do expozice, která je věnována dějinám II. světové války. Zde se seznámíte se s tím, jak se Československo připravovalo na válku a jak vypadala mapa regionu po konferenci v Mnichově 30. září 1938. U velkého stolu z továrny Metallwerke Holleischen G.m.b.H. uvidíte, co se ve zdejší muničce vyrábělo. Dále si můžete prohlédnout model koncentračního tábora, který se nacházel od dubna 1944 v Novém Dvoře v Holýšově. Koncentrační tábor v Holýšově byl pobočkou koncentračního tábora Flossenbürg. Jistě vás v expozici zaujmou vězeňské šaty, které patřily bývalé vězeňkyni koncentračního tábora v Holýšově Simone Goupille. Paní Simone Goupille prošla koncentračními tábory Ravensbrück a Flossenbürg.

A potom konečně přichází část expozice, která je věnována osvobození. Zde se seznámíte se spojeneckými vojáky, kteří prošli velkou částí Evropy a podíleli se na osvobození města. Můžete zde obdivovat standartu bratrstva 17. střeleckého praporu, kterou veteráni z Belgie věnovali městu. Tři členové tohoto belgického praporu Albert Gélis, Louis A. H. Gihoul a Arthur Otto byli v roce 2008 jmenováni čestnými občany města Holýšova. Celé putování historií II. světové války v Holýšově končí odsunem německého obyvatelstva.

Otevírací doba:

V sezoně: květen – září

pondělí zavřeno
úterý – pátek 9:00 – 12:00   12:30 – 17:00
sobota – neděle 13:00 – 17:00

 Mimo sezonu: říjen – duben

 
pondělí zavřeno
úterý - pátek 9:00 – 12:00   12:30 – 17:00
sobota – neděle na objednávku po telefonické domluvě

Turistické body v okolí

Holýšov - radnice
Radnice • 21 m
Holýšov - infocentrum
Inform. centrum • 42 m
Holýšov - sv. Petr a Pavel
Kostel • 80 m
Holýšov - pamětní kámen nucených prací
Pamětní deska • 243 m
Holýšov - kaple
Kaple • 526 m
Holýšov - objekt lehkého opevnění
Jiný objekt • 642 m
Holýšov - hřbitovní kaple
Kaple • 658 m

Občanské body v okolí

FK Holýšov
Fotbalové hřiště • 166 m
Holýšov, Jiráskova třída 99
Bankomat • 225 m
Holýšov, Česká spořitelna, a.s.
Bankomat • 323 m
Základní umělecká škola Holýšov
Škola • 399 m
Holýšov (34562)
Pošta • 539 m