FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

"Přijďte hyjtu", zve návštěvníky starosta Klenčí do Domu přírody

medium

Bez podpory veřejnosti není ochrana přírody a krajiny možná. Toto tvrzení je v ochranářské obci již obecně přijímané. Jedním z nejdůležitějších nástrojů je práce s návštěvníky chráněných území přímo v terénu a hlavní součástí návštěvnické infrastruktury se stala návštěvnická centra, tedy Domy přírody a informační střediska v chráněných krajinných oblastech, která jsou realizována a provozována v rámci programu Dům přírody. Jde o program partnerský, realizovaný ve spolupráci s obcemi, podnikateli, neziskovými organizacemi, vlastníky a dalšími regionálními partnery. Program Dům přírody nyní dovršil svou první etapu, jelikož skončilo první období využití evropských zdrojů a nové období na příštích sedm let začíná. (zdroj: časopis Ochrana přírody) Jeden z Domů přírody je možno navštívit i v…

více
"Přijďte hyjtu", zve návštěvníky starosta Klenčí do Domu přírody

Výročí úmrtí nejmladšího z malířské trojice Špillarů

medium / upraveno medium

* 17. únor 1878, Plzeň † 22. březen 1949, Praha V březnu si připomínáme 74 let od úmrtí jednoho z bratrů Špillarů, Rudolfa Vojtěcha. Nejmladší z malířské trojice se narodil 17. února 1878. Narozdíl od starších bratrů Karla a Jaroslava mu v mládí nebylo dovoleno studovat malířství. Stal se tedy úředníkem, jak si přál jeho otec. Přesto maloval a s velkou vášní se začal věnovat fotografování. Způsobem práce, tedy především měkkou kresbou objektivu a tvorbu fotografických olejotisků se může zařadit mezi první české piktorialisty, byť na úrovni amatérské.  V prvním desetiletí 20. století se jeho práce i odborné stati o fotografování často objevovaly v časopise Fotografický obzor, který vydával Český klub fotografů amatérů a mezi jehož přispěvovatele patřil i František Drtikol. Podobně jako…

více
Výročí úmrtí nejmladšího z malířské trojice Špillarů

Bořické koláče v magazínu Víkend

medium

V neděli 5.3.2023 na TV Nova proběhne v pořadu Víkend reportáž z Bořic o místních koláčích. Naší hlavní specializací jsou chodské koláče. Na Chodsku jsou dva základní druhy koláčů jež reprezentují dva jakési subregiony Chodska. Existují koláče z tzv. horských vesnic a koláče tzv. dolské. Horské vesnice na úpatí čerchovského masivu (Klenčí, Postřekov, Chodov ...) mívaly horší podmínky pro zemědělství, byly poměrně chudé, a to se projevovalo mimo jiné i na technologii výzdoby koláčů. Ta spočívala v kladení pruhů tvarohu, máku a povidel (švestková nebo hrušková) vedle sebe. Pruhy pak vytvářely jednoduché geometrické tvary..   Dolní vsi (Újezd, Draženov, Mrákov, Pocinovice...), zasahují již do Všerubského průsmyku, byly bohaté, ženy se odívaly do bohatě zdobených…

více
Bořické koláče v magazínu Víkend

Před 147 lety se narodil významný klenečský rodák Jindřich Jindřich

medium / upraveno medium

* 5. březen 1876, Klenčí pod Čerchovem † 23. říjen 1967, Domažlice "Připomínáme si narození jednoho ze tří nejslavnějších klenčských rodáků Jindřicha Jindřicha, který se proslavil jako hudební skladatel, klavírista, sbormistr, etnograf a sběratel lidových písní. Jindřich Jindřich se narodil 5. března 1876 v Klenčí pod Čerchovem ve staré škole, v místě kde se nachází budova nové radnice, na které je i umístěna jeho pamětní deska s reliéfem od B. Zvěřiny. Mezi jeho interprety patřila například slavná česká zpěvačka Ema Destinnová. Zemřel 23. října 1967 v Domažlicích, kde se nachází jeho muzeum. Posledním místem odpočinku se podle jeho přání stal klenečský hřbitov", řekl k tomuto výročí Jiří Anderle, zastupitel Klenčí pod Čerchovem a předseda Komise pro kulturu a sport. Jindřich Jindřich byl…

více
Před 147 lety se narodil významný klenečský rodák Jindřich Jindřich

Masopust 2023 v Klenčí

medium / upraveno medium

Třetí únorovou sobotu se v Klenčí pod Čerchovem konal již 16. ročník obnovené kulturně - folklórní a dobročinné akce Masopust v Klenčí.  Masopustu pod taktovkou pořádajících, Komise pro kulturu a sport Rady městyse Klenčí pod Čerchovem, Výbor pro rozvoj městyse Klenčí pod Čerchovem a okolí z.s. a Dodna clubu se zúčastnilo několik desítek lidí. Průběh letošního ročníku popsal Jiří Anderle, předseda KKS RM a VRMKO z.s. "Sraz masek byl v hospůdce U Psůtků od 11 hodin. Následně po 14 hodině vyšel průvod masek v čele s kapelou Sedmihorka po kopci, kudy vedla stará císařská poštovní cesta, až k parkovišti u továrny nad Klenčí. Poté vyšel průvod, v čele s povozem se soudkem chodovarské třináctky a za zvuků hudby a zpěvu na svoji přes dva kilometry dlouhou trasu. Prošel celým Klenčím až do sálu…

více
Masopust 2023 v Klenčí

Chodský Bál ve Starém Klíčově 4.2.2023

medium

Chodský soubor Mrákov pořádal 4.2.2023 tradiční Chodský bál.  O chodském souboru z Mrákova Chodský soubor z Mrákova založila skupina nadšenců v roce 1961 a od té doby rozdává veselí, pohodu a dobrou náladu skrze své muzikanty, zpěváky, tanečníky a vypravěče. Soubor uskutečnil mnoho vystoupení při různých příležitostech a folklorních festivalech doma i v zahraničí. Jeho hlavním posláním je udržovat a rozvíjet zájem o folklor Chodska zpěvem a tancem chodských písní se zachováním tradičních krojů dolního Chodska. Počet členů souboru se pohybuje mezi 20 až 30 členy všech věkových skupin. Nejmladší vystupují pod názvem Mráček. Od roku 1978 má soubor vlastní dudáckou muziku, která hraje ve složení klarinety v ladění Es a B, dudy, housle, basa. Členové souboru iniciovali pro ostatní zájemce…

více
Chodský Bál ve Starém Klíčově 4.2.2023

Významná národopisná pracovnice z Dolního Chodska slaví jubileum

medium

Někdejší tanečnice Chodského souboru Mrákov a dlouholetá umělecká vedoucí dětského souboru Mráček Marie Johánková z Mrákova oslavila začátkem června významné životní jubileum. K narozeninám jí celý pořad Špalíček lidových písní věnoval Josef Kuneš.

Marie Johánková se narodila 8. června roku 1956 v Tlumačově v rodině Pivoňků, kde se po chalupě říkalo „U Holků“. V Mrákově chodila do nově otevřené školy, poté dálkově vystudovala ekonomickou školu v Klatovech. Ještě předtím však od patnácti let pracovala v domažlické tesárně, po mateřské dovolené pak v závodě Šumavan, později Hodeta.  Vlastní hospoda v Tlumačově - splněný sen  Marie Johánková měla tři životní sny a všechny se jí postupně vyplnily. Úspěšně provozovat vlastní hospodu – to byl jeden z nich. A…

více
Významná národopisná pracovnice z Dolního Chodska slaví jubileum

Zapomenutá bitva u Milaveč se udála v roce 1468

medium

V době vlády Jiřího z Poděbrad se česko-bavorská hranice stala opětovně místem vpádů cizích vojsk. Roku 1467 byli poraženi křižáci u Nýrska, v následujícím roce v okolí Milavče.

Hlavním pramenem k těmto událostem jsou silně protiněmecky zaměřené Staré letopisy české. Mezi násilnostmi, kterých se podle letopisů měli v Čechách křižáci dopouštět, najdeme i zmínku o jejich počínání na Domažlicku: v okolí Kolovče si údajně házeli s uřezanými hlavičkami dětí jako s míčem. (Staré letopisy české z rukopisu křižovnického, Praha, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění 1959, s. 279)Bitva u Milavče patří k nejméně známým střetům na česko-bavorské hranici. Tradice oslav v Milavči a okolí se nevytvořila. Zmínku o bitvě najdeme především v pracích vlasteneckého…

více
Zapomenutá bitva u Milaveč se udála v roce 1468

Přežila pochod smrti, v pátek bude vyprávět v Postřekově

medium

Jako čtrnáctiletá přežila Eva Erbenová hrůzy tříměsíčního pochodu smrti z Osvětimi přes Sasko, Bavorsko až na Sokolovsko. Postupně prošla v pochodu od 21. ledna do konce dubna 1945 všemi koncentračními tábory na trase dlouhé snad 750 kilometrů. Každý den urazili 25 až 30 kilometrů. Nacisté je hnali na západ před postupující frontou.

Jako čtrnáctiletá přežila tříměsíční pochod smrti z Osvětimi přes Sasko, Bavorsko až na Sokolovsko. Pár dní před koncem druhé světové války jí při zastávce v koncentračním táboře ve Svatavě před očima zemřela vyčerpaná matka. A o kus dál v bývalém městě Čistá pak sama díky štěstí a náhodě unikla nacistickým dozorcům. Bosa a jen v nuzném oblečení došla až do Postřekova na Domažlicku. V roce 1948 odcestovala se svým tehdy skoro…

více
Přežila pochod smrti, v pátek bude vyprávět v Postřekově

Kolovečské muzeum má nový háv

medium

Pokud zavítáte do Kolovče, nemůžete si nevšimnout nádherné fasády kolovečského muzea řemesel.

Výmalbu provedl Stanislav Trigo Tříletý , který patří mezi evropskou špičku na wallpaint. S jeho realizacemi se stále častěji můžeme setkávat i v Česku.   Sezonní akce muzea: - možnost ochutnání točené Koutské dvanáctky z regionálního pivovaru v Koutě na Šumavě, načepované do keramické holby vyrobené z tradiční kolovečské keramiky, - vědomostní soutěž pro děti (od 6 do 15 let) s podtitulem „Poznej řemesla.“ Každý úspěšný malý badatel získá diplom a věcnou odměnu, - v úterý, ve čtvrtek a v sobotu od 12.00 do 17.00 jsou volné prohlídky, s pasivní přítomností průvodců. Jsou určeny pro ty, kteří nechtějí být svázáni rytmem komentované prohlídky a rádi jdou svým tempem, - v úterý, ve…

více
Kolovečské muzeum má nový háv