FAQ Chyba, návrh nebo dotaz?

Chodsko.net

Chodsko.net

portál o současném i minulém dění v okolí Domažlic

km
Zrušit
1532 záznamů

Domažlice, Pod Věží

Místní lékárna.

Domažlice, Sadová

Místní parkoviště.

Domažlice, U nemocnice

Místní parkoviště.

Domažlice, U nemocnice 579

Místní bankomat Komerční banky.

Domažlická šikmá věž

Typická válcovitá věž sloužila v minulosti jako hláska. Tyčí se do výše 56 metrů, z osy je vychýlena o 60 cm. Průměr dosahuje 8 metrů, šířka zdiva více než 2,5m. Věž má 12 pater a k vrcholnému ochozu vás čeká celkem 194 schodů. Zvonice ukrývá hned tři zvony, a to Zikmunda, Marii a Pavla.

Doubrava - Panna Marie Pomocná

Šestiboká kaple Panny Marie Pomocné byla postavena na návsi kolem roku 1700 na malém uměle navršeném pahorku. (Podle údajů SÚRPMO je kaple z první poloviny 19. století.) Stavba opravená v 90. letech 20. století je kryta jehlancovou střechou a ve zvonici s bání má litinový zvon.

Draha (Droth)

Téměř zaniklá osada asi 400 m severně od vsi Rybník, u křižovatky silnic do Smolova a Mutěnína. V roce 1789 zde byla založena sklárna, při které vznikla osada asi o 20 usedlostech. Po vysídlení původních obyvatel po roce 1945 byla postupně většina domů zbořena.Dnes zůstávají tři usedlosti a socha pod dvěma lipami, obnovená po roce 1990. Rok zániku: 1950 - 1960Důvod zániku: hraniční pásmoZdroje:www.sudety.cpkp-zc.czwww.zanikleobce.cz

Drahotín - kaple

Místní kaple.

Drahotínský les - přírodní rezervace

Drahotínský les je přírodní rezervace poblíž obce Drahotín. Důvodem ochrany je kriticky ohrožený druh kapradiny sleziník klamný a společenstva druhů vázaných na nerost hadec.

Tip na výlet

Draženov - Dobrá voda

Poutní místo Dobrá Voda zaujímá v duchovním a náboženském životě Draženova a celého širokého okolí významné postavení. První zpráva o zázračném vyléčení pochází ze začátku 19.století, kdy se uzdravil Johann Ottilinger, cestář ze Ždánova, poté, co si omyl svoji poraněnou a stále se nehojící nohu v prameni v Hoře u Draženova. Z vděčnosti nechal u studánky postavit dřevěný kříž. Po rozšíření zprávy o zázračném uzdravení přicházeli k léčivému prameni četní poutíci. U studánky pak byla postavena dřevěná kaplička zasvěcená P.Marii. Tu ale zničil požár. Dle pověsti jedna žena z Petrovic při loučení s mužem, který odcházel do Bavor, prostrčila oknem do kaple za šťastný návrat manžela hořící svíčku, která způsobila požár. V letech 1880-1881 byla na stejném místě podle návrhu p. Topinky postavena nová zděná kaple a v září 1881 ji vysvětil klenečský farář P.Josef Vondruška. Už po několika letech ale začala kaple vlhnout, ve zdech a na stropě se tvořily trhliny a navíc přestávala svojí velikostí vyhovovat stále většímu počtu poutníků, kteří se sem scházeli z blízka i daleka, a to jak ze strany české, tak i německé. Proto se přistoupilo ke stavbě nové kaple, tentokrát na vhodnějším místě. Vybrána byla prostorná výšina nedaleko původní kaple. Stavbě draženovští občané upisovali značné částky a podle možností se vlastními silami přičinili o výstavbu. Stavba kaple byla dokončena v roce 1900 v hodnotě 2.202 zlatých. V kapli, která je dominantou celého okolí, je umístěn na hlavním oltáři obraz "Matky Boží pomocné" zvaný "Chodská madona" od vynikajícího malíře Jaroslava Špilara. U poutní kaple je umístěno čtrnáct zastavení Křížové cesty, malovaných na plechu domažlickým umělcem Josefem Wimmerem. Obě kaple stály u studánky až do roku 1924, kdy byla dolejší kaple zbourána kvůli špatnému technickému stavu. Malebné poutní místo dnes zalesněné bylo také inspiračním zdrojem četným osobnostem regionálního kulturního života, především vděčným výtvarným motivem řady malířů a grafiků - Jana Paroubka, Františka Michla, Karla Kuneše a dalších, mj. Václava Malého, autora velkých pláten jak s poutí u Dobré Vody, tak pouti vavřinecké. Kaple je zasvěcena Panně Marii Pomocné.

Draženov - dvůr U Kryslů

Na této usedlosti v Draženově hospodařil v letech 1679-93 draženovský rychtář Kryštof Hrubý, zvaný "Krysl". Po něm dosud statek nese název "Hu Kryslů" a stával do požáru roku 1877 níže ve "starém dvoře". Tu se sešli Chodové poprvé roku 1692 s Matějem Justem z Domažlic. Dne 20.6.1693, zatímco "Krysl" meškal v Praze, prohledává Lamingerův hejtman Koš a purkrabí Lícha s mušketýry jeho rychtu. Zmocňují se osmi dopisů týkajících se sporu. Draženovší se však seběhli a spolu s Újezdskými nenáviděné tyrany zbili. To byla již zjevná vzpoura a proti Chodům bylo během 14 dnů posláno 300 vojáků se dvěma děly.

Draženov - Hrubých rybník

Hrubých rybník u Draženova.

Draženov - chodská rychta

Venkovská usedlost Chodská rychta je nemovitou památkou obce Draženov. Statek nese název „U Podestátů“ a v současné době je v něm draženovské muzeum. Tvoří ho síň bratří Sladkých s dobovým nábytkem a chodskými kroji. V přízemí jsou umístěny expozice zachycující místní řemesla a historické události v obci.

Draženov - kaple

Místní kaple.

Draženov - koupaliště

Požární nádrž v nádherném prostředí u draženovské Dobré vody poskytne v parných dnech náležité osvěžení. K vodě lze dojít či dojet na kole od závory za draženovskou čerpací stanicí po cestě s několika vybudovanými posezeními, prosté od čoudících automobilů.

Tip na výlet

Draženov - muzeum ve špýcharu

Muzeum bylo otevřeno v roce 2003 pod čp. 127 (dříve čp. 9) v rekonstruované sýpce původního dvora špýcharového domu. Stáří domu se předpokládá nejpozději k závěru 16. století. Statek má se stěny omazané hlínou z přelomu 17.-18. století, patrový špýchar je z lomového kamene. Jedná se o nemovitou kulturní památku nadregionálního významu. V objektu je umístěna síň bratří Sladkých s dobovým nábytkem a chodskými kroji. V přízemí jsou umístěny expozice zachycující místní řemesla a historické události v obci.